Suveuudised 2010

KÔneldud ja elatud vÀÀrtused erinevates pedagoogilistes kontekstides
4.-5. juunil 2010 korraldas Tallinna Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudi Kasvatusteaduse osakond Tiiu Kuurme eestvedamisel Tallinnas konverentsi KĂ”neldud ja elatud vÀÀrtused erinevates pedagoogilistes kontekstides.
Hea Alguse koolide kogemusi tutvustas Liivi TĂŒrbsal oma ettekandes`KoolirÔÔmu otsides`. See oli hea vĂ”imalus nĂ€idata Hea alguse lapsekeskse Ă”petuse 15-aastast kogemust ja rakendamise vajadust ning vĂ”imalusi Eesti koolides.
Praktiliste oskuste töötoas esines Merike Lillo teemal `Arendavad mĂ€ngud Hea alguse rĂŒhmas`. Töötoas tutvustas Merike enda poolt valmistatud Ă”ppemĂ€nge.
Esinejate hulgas olid Soome, Taani ja Saksamaa erinevate pedagoogiliste sĂŒsteemide esindajad ja tegevĂ”petajad Eestist. Konverentsi ettekannetest on koostamisel kogumik.
 
 
21. sajandi kompetentne Ă”petaja = Õpetajatöö kvaliteet
8.-11. juunil kogunesid Hea Alguse rahvusvahelise ĂŒhenduse (ISSA) Ă”petajatöö eksperdid Horvaatia pealinnas Zagrebis nĂ”upidamisele. Osalejaid oli 16-st riigist: need, kes peavad oluliseks Ă”petajatöö kvaliteeti ja ĂŒhtset arusaamist kvaliteetsest haridusest.
Eesti Hea Alguse esindajatena osalesid Liivi TĂŒrbsal ja Taimi Schmidt. Ühiselt arutleti ISSA vĂ”rgustiku vĂ”imalusi ja erinevate riikide koostöövajadusi. Testiti ka uut töövahendit Ă”petaja professionaalsuse mÀÀratlemisel Competent Educators of the 21st Century – principles of quality pedagogy. Osalejad said vĂ”imaluse kĂŒlastada Zagrebi lasteaedu ja koole ning linnavalitsust. VĂ€ga motiveeriv oli nĂ€ha lapsekesksuse pĂ”himĂ”tete rakendumist erinevates haridusasutustes ning linna toetavat hoiakut haridusele. 
 
 
Õpetajate kvalifikatsiooni tĂ”endamise pĂ”himĂ”tete arendamine
29.-30. juunil osales Liivi TĂŒrbsal ESF programmi `Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tĂ”stmine 2008-2013` raames Haapsalus pedagoogide kvalifikatsiooni tĂ”endamise pĂ”himĂ”tete arendamise ja rakendamise  töögrupis, mis valmistas ette materjale Ă”petaja kutseaasta lĂ€binud noorte Ă”petajate hindamiseks. KĂ€esoleval aastal toimub Ă”petaja kutse andmine ESF-i programmi toel.
18.-19. augustil osalesid MTÜ Hea algus esindajad Liivi TĂŒrbsal, Jana Pillmann ja Elma PiirimĂ€gi kutsekomisjoni ja hindamiskomisjoni liikmete koolitusel PĂ€rnus. RÔÔmustav on see, et alates sellest aastast kuulub Riikliku Eksami-ja Kvalifikatsioonikeskuse juures tegutseva hindamiskomisjoni koosseisu ka MTÜ Hea Algus esindaja. 
 
ISSA konverents Riias
12.-14. juulil toimus Riias Hea Alguse rahvusvahelise ĂŒhenduse (ISSA) aastakonverents erivajadusega laste kaasamise teemal: `Embracing inclusive approaches for children and youth with specialeducation needs`. 
Konverentsi korraldajateks olid The Council for Exceptional Children; The Division of International Special Education and Services; the Center for Education Initiatives ja ISSA – International Step by Sep Association. Osalejaid oli ĂŒle 500, sh varase lapseea spetsialistid, uurijad, poliitikud, Ă”petajad, haridusjuhid ning erinevate organisatsioonide esindajad rohkem kui 60-st maailmariigist. Eestit esindas konverentsil 9 inimest: Tiina Peterson HTM-st; Meeli Pandis SOS International ĂŒhendusest; Kaja Olenko Keila Koolist; Liivi TĂŒrbsal MTÜ-st Hea Algus; Jana Pillmann, Reet RajamĂ€e, Ly Laane ja Madli VahtramĂ€e Tartu PÀÀsupesa Lasteaiast.
Konverentsi korraldajaid toetasid Open Society Institute; UNICEF CEE/CIS; LĂ€ti HTM.
Esinejate hulgas oli rohkesti maailmatasemel teadlasi. Lisaks peaesinejatele oli töötubades -kokku 69, vĂ”imalik osa saada paljude erinevate riikide hariduselust. Eesti kogemusi erivajadusega laste kaasamisel tutvustasid töötubades Tiina Peterson, Liivi TĂŒrbsal, Ly Laane ja Madli VahtramĂ€e. Konverentsi  jĂ€relĂŒritusena toimus ISSA liikmesriikide esindajate nĂ”upidamine Jurmalas. 
TĂ€psemalt loe konverentsist ISSA kodulehekĂŒljelt www.issa.nl
 
Lapse Huvikaitse Koja suvekool
23.-24. augustil said Lastekaitse Liidu Pivarootsi Ă”ppekeskuses kokku Lapse Huvikaitse Koja liikmesorganisatsioonide esindajad, et ĂŒhiselt arutleda ĂŒhingu tegevuse hetkeseisu ja tulevikuplaanide ĂŒle. MTÜ Hea Algus kuulub koja asutajaliikmete hulka. Selles suvekoolis oli esindatud 12 organisatsiooni erinevatest Eestimaa paikadest. Meie esindajatena osalesid Leelo Muru, Pille Arnek ja Liivi TĂŒrbsal. Ühiskoolituse kĂ€igus tĂ€psustusid organisatsiooni ĂŒhised sihid ja osalejate soovid ning vĂ”imalused koos tegutsemiseks.
TĂ€psemalt loe huvikaitsevĂ”rgustiku tegemistest Perede ja Laste NĂ”uandekeskuse kodulehekĂŒljelt: www.perenou.ee
 
 
PGS-i sihiseade ja vÀÀrtused
26. augustil korraldas Tartu Ülikooli Eetikakeskus Ă”ppekava ĂŒldosa teemalise arutelude sarja avaĂŒrituse `PĂ”hikooli ja gĂŒmnaasiumi sihiseade ja vÀÀrtused`. Arutelu peaesinejateks olid prof Margit Sutrop ja prof Marju Lauristin, kes kommenteerisid pĂ”hikooli ja gĂŒmnaasiumi erinevat sihiseadet. Ühiselt arutleti, missuguseks peaks muutuma eesti kool, et vĂ”imaldada noortel elada Ă”nnelikku elu, tĂ€ita oma rolle tööelus, avalikus elus ja pereelus ning mida tuleks teha, et uues PGS-s sĂ”nastatud sihiseade saaks tegelikus koolielus teostuda.
Tutvustati uut mÀngulist töövahendit, mis vÔimaldab koolides vÀÀrtusalaseid diskussioone korraldada ja vÀÀrtuste teemat praktilises kontekstis kÀsitleda.

Hea Algus peab vÀÀrtuskasvatust koolis ja lasteaias vĂ€ga oluliseks. RÔÔmustav oli, et TÜ Eetikakeskus vÀÀrtustab Hea Alguse kogemust ja kutsus Liivi TĂŒrbsalÂŽi arutelule Hea Alguse kogemusi vahendama .

Vaata ka Hea Alguse blogi