Hea Alguse vÔrgustiku tugevdamine WANDA abil

 

 

WANDA projekt„8.1 Õpetajate ja koolijuhtide professionaalse arengu toetamine“;

„PĂ€devad ja motiveeritud Ă”petajad ning haridusasutuste juhid“
TAT kood: 2014-2020.1.02.001002.02.15-0002

 

 

 

Projekt: Hea Alguse vÔrgustiku tugevdamine WANDA abil

MTÜ Hea Algus on seadnud ĂŒheks prioriteediks Ă”petajate professionaalsete kogukondade (vĂ”rgustike) arengu. Selle projekti eesmĂ€rgiks on toetada Hea Alguse vĂ”rgustiku kĂ”igi liikmete professionaalsust aidates sellega kaasa vĂ”rgustiku jĂ€tkusuutlikkusele ning osalejate tegevusvĂ”imekusele. Projektitegevused on suunatud Hea Alguse vĂ”rgustikuliikmetele, kelleks on lasteaedade ja koolide Ă”petajad.

Projekti lĂ€biviimise aeg: 1. nov. 2016 – 31. mĂ€rts 2017

Projekti kaudu: 1) töötatakse vĂ€lja  tegevuskava, mis suudab motiveerida vĂ”rgustikuliikmeid osalema ning panustama uute ideede rakendamisel;  2) motiveeritakse vĂ”rgustikuliikmeid  kasutama uudset WANDA meetodit, et tulemuslikumalt hinnata, vÀÀrtustada, analĂŒĂŒsida oma tegevust Ă”petamisprotsessis; 3) jagatakse  saadud teadmisi oma asutuses/ĂŒhenduses teistele kolleegidele.

 

 

20170118_120759

Sisutegevused

Viiakse lÀbi  2-pÀevane vÔrgustikukoolitus. Kuni 40-le osalejale antakse vÔimalus jagada  koolituselt saadud  teavet oma piirkonna haridusasutuses ja/ vÔi haridusvaldkonnas.

Projekti lĂ”ppfaasis  analĂŒĂŒsitakse  toimunut ning  kavandatakse sidustegevusi projektiga algatatu laiemaks levikuks ja tegevuste jĂ€tkumiseks. Toetutakse osalejate tagasisidest kogutud materjalidele ja vĂ”rgustikuliikmete soovidele ning ettepanekutele.

 

 

Projekti tulemused:

– Ă”petajate vaheline vĂ”rgustikupĂ”hine koostöö on muutunud professionaalsemaks; loodud on uusi kontakte erinevate asutuste vahel kogemuste vahetamiseks;

– Ă”petajad on teadlikud ja lĂ€htuvad oma töös vajadustest teha ĂŒksteisega koostööd ja mĂ”testada Ă”petamise protsessi.

-vÔrgustikuliikmed on enam motiveeritud ja teadlikumad omavahelisest suhtlemisest ja kogemuste jagamisest

-aktiveerides ja kaasates protsessi uusi liikmeid ja institutsioone on suurenenud Hea Alguse lapsekesksete pÔhimÔtete rakendamine ja levik Eestis ning seelÀbi tulemuslikum ka uueneva Ôppeprotsessi juurutamine koolides ja lasteaedades.

 

Innovaatilisus ja uuenduslikkus

Projekti lisavÀÀrtuse loomisel on suureks abiks ISSA poolt algatatud ning toetatud tegevused. Õpetajatöö rahvusvahelist standardit („Competent Educators of the 21st Century“) oleme kasutanud alates 2005. aastast Ă”petajatöös oluliste valdkondade mĂ”testamiseks ja arendamiseks. Sellega jĂ€tkame ka kĂ€esoleva projekti raames.

Uuendusliku ja innovaatilise suuna annab sellele projektile WANDA metoodika kasutamine. MTÜ Hea Algus sai WANDA-ga vĂ”imaluse tutvumiseks ISSA „Peer Learning Activities“ programmi abil, milles WANDA metoodikat rakendati 2013. aastast edukalt erinevates ISSA riikides (Ungari, Sloveenia, Horvaatia, TĆĄehhi jt). Sellele kogemusele toetuvalt töötasime 2015. aastal koostöös Artevelde Ülikooliga (Gent, Belgia) vĂ€lja pilootprojekt MTÜ Hea Alguse jaoks, milles Eestist osales 15-ne erineva asutuse esindajad. KĂ€esoleva projekti kaudu laiendatakse WANDA kasutajate gruppi.

WANDA meetodi abil toetatakse professionaalse töö kvaliteeti ning aidatakse kaasa grupiprotsesside juhtimisele, analĂŒĂŒsile ja tagasisidestamisele. Rahvusvaheliselt toetub metoodika erinevate maade (Belgia, Inglismaa, Prantsusmaa, Iirimaa, Hispaania, Holland jt.) kogemustele, mis puudutavad  lastega tegelevate tĂ€iskasvanute töö kvaliteeti. WANDA peab oluliseks tööd sotsiaalsete muutuste saavutamiseks lĂ€bi avatud suhtlemise, keeruliste probleemide arutlemise, koostöö, ning laste, lapsevanemate ja kolleegidega uute teadmiste, kĂ€itumisviiside loomise.

 

Projekti tulemusena:

– osalejad mĂ”istavad paremini WANDA- nĂ”ustamisprotsessi olemust ja oskavad seda rakendada;

– paranevad osalejate koostöö- ja probleemide lahendamise oskused pingevaba Ă”hkkonna loomiseks oma kollektiivis;

– Ă”petajad saavutavad oma töös paremaid tulemusi, vahetades ideid ja kogemusi lapsekeskse lĂ€henemise ĂŒle eesmĂ€rgiga tĂ”sta laste Ă”pimotivatsiooni;

– WANDA meetod toetab kaasavat ja demokraatlikel vÀÀrtustel pĂ”hinevat haridust, kasvatab ĂŒhiskonna suutlikkust koostoimimiseks ja arenguks;

– Ă”petaja ja koolijuht saavad Ă”iguse kasutada WANDA materjale oma töös;

– osalejad mĂ”istavad vĂ”rgustikutöö vajadust ja on motiveeritud panustama sellesse.

 

Projekti seotus vÔrgustiku vÔi professionaalse Ôpikogukonna aastase tegevuskavaga

VĂ”rgustiku 2016. aasta tegevuskava ĂŒheks olulisemaks valdkonnaks on Hea Alguse vĂ”rgustiku liikmeskonna mitmekĂŒlgne toetamine ja uute Ă”ppimisvĂ”imaluste loomine.

KÀesoleva projekti kaudu  luuakse 40-le VÔrgustikukoolitusel osalejale otsene vÔimalus tutvuda WANDA-metoodikaga ja seda oma haridusasutustes kolleegidele jagada.

 

Hea Algus peab oluliseks koostööd teiste vÔrgustikega. Selle abil saame suurendada WANDA-meetodi kasusaajate hulka.